Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Zo sveta

Libanonsky parlament by mal v pondelok voliť prezidenta

ilustračné foto

Libanonsky parlament by mal v pondelok voliť prezidenta

ilustračné foto09.11.2007 17:36 - BEJRÚT
Voľba libanonského prezidenta bude pravdepodobne odložená po tretí raz, uviedli viacerí oficiálni predstavitelia pred blížiacim sa pondelňajším termínom mimoriadneho zasadnutia parlamentu.
"Predpokladáme, že zasadnutie bude odložené," povedal Antoine Nasralláh, hovorca kandidáta Michela Aúna, ktorý stojí na čele opozičného bloku Zmena a reforma. Mimoriadne pondelňajšie zasadnutie zvolal predseda parlamentu Nabíh Berri.

Mandát súčasného prezidenta Emila Lahúda vyprší 24. novembra

Na zasadnutiach v septembri a októbri sa nepodarilo zvoliť Lahúdovho nástupcu. Západom podporovaná vládna väčšina a opozícia na čele s Hizballáhom, ktorý zas podporuje Sýria a Irán, sa nedokázali dohodnúť na spoločnom kandidátovi. Niekoľko politikov, ktorých kontaktovala tlačová agentúra AFP, vyslovilo zhodný názor, že nadchádzajúce zasadnutie stihne podobný osud ako doterajšie dva pokusy.

"Dnešná situácia nie je zrelá pre voľby," povedal Nassíb Lahúd, kandidát, ktorého podporuje vládna väčšina. Napriek intenzívnemu tlaku zahraničných mocností, predovšetkým Francúzska a Spojených štátov, nie sú náznaky, že by obe strany smerovali ku kompromisu. "Nič nám nedáva nádej," povedal minister telekomunikácií Marwan Hamadí.

"Zasadnutie bude pravdepodobne odložené do 14. novembra a od tohto dňa vstúpime do 'šedej zóny ', ako to voláme, čo umožní väčšine prevziať iniciatívu nezávisle od predsedu parlamentu." Prezidenta, ktorý podľa ústavy musí vzísť z radov maronitských kresťanov, volí parlament.

V prvom kole musí získať dvojtretinovú väčšinu, v druhom kole postačuje absolútna väčšina

Vláda premiéra Fuáda Sinioru je paralyzovaná od novembra minulého roku, kedy opozičné sily stiahli šesť svojich ministrov z vlády. Objavili sa obavy, že kríza povedie k vzniku dvoch vlád. Maronitskí biskupi v stredu varovali, že mŕtvy bod, na ktorom uviazla vládna koalícia a opozícia, ohrozuje jednotu krajiny.

"Zotrvávanie oboch strán na svojich pozíciách dostáva krajinu do veľkej krízy a úplne ju paralyzuje," uviedli biskupi z najväčšieho kresťanského spoločenstva v Libanone. "Obavy medzinárodného spoločenstva narastajú, čím sme bližšie k 24. novembru," povedal nemenovaný západný diplomat v Bejrúte. Libanon sa v nasledujúcich dňoch chystajú navštíviť medzinárodní vyslanci a tiež ministri zahraničných vecí Francúzska a Talianska.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME