Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Zo sveta

Dievčatko narodené s ôsmimi končatinami sa po operácii prebralo

ilustračné foto

Dievčatko narodené s ôsmimi končatinami sa po operácii prebralo

ilustračné foto09.11.2007 16:59 - BENGALÚRU
Dvojročné indické dievčatko narodené so štyrmi rukami a štyrmi nohami dnes opäť nadobudlo vedomie, zakrútilo prstami a usmialo sa na svojich rodičov. Prebralo sa 48 hodín po rozsiahlej operácii, pri ktorej jej odstránili prebytočné končatiny.
Lakšmí, ktorú časť obyvateľov jej dediny uctieva ako reinkarnáciu rovnomennej štvorručnej hinduistickej bohyne, bola stále na jednotke intenzívnej starostlivosti. Avšak "darilo sa jej dobre", zatiaľ čo lekári jej pomaly prestávali podávať sedatíva, uviedla hovorkyňa nemocnice v juhoindickom meste Bengalúru.

Lekári plánujú dievčatko odpojiť od respirátora neskôr v priebehu dňa, stále ho však dôkladne monitorujú počas kritických 72 hodín od operácie. Lakšmí sa vyvíjala v maternici spolu s parazitickým dvojčaťom, ktorého vývoj sa neskôr zastavil. Dievča absorbovalo končatiny, obličky a ďalšie orgány nevyvinutého plodu. Malá pacientka sa nemohla postaviť ani pohybovať.

Priebeh operácie

V stredu tím vyše 30 chirurgov ukončil viac ako 24-hodinovú sériu operačných zákrokov, pri ktorej Lakšmí okrem odstránenia prebytočných končatín a orgánov rekonštruovali zdeformovanú panvu a chrbticu. Podľa lekárov bola komplikovaná operácia veľmi úspešná a dievčatko už nebude potrebovať ďalší rozsiahly rekonštrukčný zákrok.

Bude však potrebovať ďalšie ošetrenia a možno tiež operáciu nôh, pokým bude môcť chodiť. Deti narodené s deformáciami sú v hlboko tradicionalistických častiach Indie ako je odľahlá dedina v severnom štáte Bihár, z ktorej pochádza Lakšmí, často pokladané za reinkarnované božstvá. Niektorí však chceli na dievčatku zarobiť.

Rodičia uviedli, že dcéru držali v ústraní po tom, ako sa ju pokúsil kúpiť istý cirkus. Vzhľadom na chudobu rodiny sériu drahých operácií financovala nemocničná nadácia.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME