Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Zo sveta

Desaťtisíce Palestínčanov si pripomínajú smrť Arafata

Jásir Arafat

Desaťtisíce Palestínčanov si pripomínajú smrť Arafata

Jásir Arafat12.11.2007 12:18 - GAZA
Desaťtisíce Palestínčanov sa v pondelok zhromaždili v meste Gaza, aby si pripomenuli tretie výročie smrti svojho lídra Jásira Arafata, ktorý zomrel 11. novembra 2004.
Ide o najväčšie zhromaždenie organizované hnutím Fatah odvtedy, čo moc v Pásme Gazy prevzalo militantné hnutie Hamás. Hamás rozmiestnil na križovatkách a pred vládnymi budovami v Gaze stovky svojich ozbrojencov.

Podľa denníka Haaretz nie je jasné, či sa Hamás pokúsi zhromaždenie svojho konkurenčného hnutia rozohnať. Prívrženci Fatahu vylepili ulice Gazy svojimi žltými vlajkami a portrétmi Arafata, bezpečnostné sily Hamásu však nezasiahli. Fatah podľa jeho hovorcu Hazíma Abú Šaníba svojim prívržencom odporučil vyhnúť sa konfrontáciám s ozbrojencami Hamásu.

Ozbrojenci Fatahu sa údajne na zhromaždení nezúčastnia. Spomienka na úmrtie Arafata sa začala už v nedeľu pochodom v utečeneckom tábore Burajdž v Pásme Gazy, kde pri strete s políciou Hamásu utrpeli zranenia dvaja ľudia.

V nedeľu sa tiež pri Arafatovom hrobe v Ramalláhu na Západnom brehu prihovoril tisícom Palestínčanov prezident Mahmúd Abbás. V sobotu v meste Ramalláh otvorili nové mauzóleum zosnulého palestínskeho lídra. Komplex z bieleho mramoru stojí v oblasti, kde Arafat strávil v obkľúčení izraelských síl posledné dva roky svojho života.

Na výstavbu mauzólea, v ktorom sa bude nachádzať aj mešita a múzeum, dohliada Arafatova nadácia, ktorú založili s úmyslom uchovať historické dedičstvo laureáta Nobelovej ceny za mier.

Presná príčina Arafatovej smrti je stále zastretá rúškom tajomstva. Niekoľkí palestínski predstavitelia obvinili Izrael z toho, že ho otrávil. Zdravotníci takého podozrenia nepotvrdili.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME