Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Zo sveta

Česká polícia vyhostila 42 Slovákov

ilustračné foto

Česká polícia vyhostila 42 Slovákov

ilustračné foto11.11.2007 9:58 - BRATISLAVA
Česká polícia vyhostila 42 slovenských občanov v súvislosti s ich účasťou na pochodoch a nepokojoch v Prahe. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Prezícia PZ Martin Korch. Podrobnejšie informácie zatiaľ nemal k dispozícii.
Medzi neonacistami, ktorí na sobotu naplánovali pochod cez pražskú židovskú štvrť, a protifašistickými extrémistami došlo k izolovaným potýčkam. Pražská polícia pri samostatných incidentoch pozatýkala najmenej 80 ľudí, vrátane desiatich nemecky hovoriacich ľavicových extrémistov, informoval hovorca polície Ladislav Bernášek.

Zranenia utrpelo najmenej šesť ľudí, vrátane jedného policajta, uviedla hovorkyňa pražskej záchrannej služby Jiřina Ernestová. Demonštrácia bola zakázaná, v hlavnom meste Českej republiky nasadili približne 1400 policajtov, vrátane príslušníkov poriadkovej polície a jazdeckej polície.

Polícia vyzbrojená vodnými delami uzavrela väčšinu historickej židovskej štvrte

Pri najväčšej potýčke skupinu vyše dvadsiatich neonacistov napadli ľavicoví extrémisti, ktorí do ulíc vyrazili s cieľom zabrániť pochodu, uviedol Bernášek. Na inom mieste približne 50 ľavicových extrémistov zaútočilo na políciu dlažobnými kockami.

Podľa Bernáška polícia naďalej monitoruje pohyb niekoľkých stoviek neonacistov, ktorí sa však postupne začali rozchádzať. Predstavitelia židovskej komunity a českí politici odsúdili naplánovaný pochod ako urážku obetí holokaustu.

Na pražskom Josefově si židovská obec pietnou spomienkou pripomenula 69. výročie takzvanej Krištáľovej noci, počas ktorej nemeckí nacisti vypaľovali židovské synagógy, obchody a domovy a o život pripravili viac ako stovku Židov.

Podľa spravodajského servera iDNES.cz sa na spomienke za obete pogromu zúčastnil minister Cyril Svoboda, katolícky kardinál Miloslav Vlk či bývalý šéf televízie Nova Vladimir Železný.

Krajne pravicové hnutie Mladí národní demokrati, ktoré má väzby s neonacistickým združením Národný odpor, akciu zorganizovalo aj napriek súdnemu zákazu. Oficiálnym dôvodom zhromaždenia bolo vyjadrenie nesúhlasu s prítomnosťou českých vojakov v Iraku.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME