Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Z kultúry

Zomrel spisovateľ Norman Mailer

ilustračné foto

Zomrel spisovateľ Norman Mailer

ilustračné foto10.11.2007 15:08 - BRATISLAVA
Americký spisovateľ Norman Mailer zomrel dnes skoro ráno na zlyhanie obličiek vo veku 84 rokov. Jeho romány a reportáže kriticky zobrazujú základné problémy súčasnej Ameriky.
Narodil sa 31. januára na Long Branch v štáte New Jersey do židovskej rodiny. Vyrastal v newyorskej štvrti. Už v 16 rokoch bol prijatý na Harvard, kde vyštudoval letecké inžinierstvo.

Prvé spisovateľské pokusy sa dostali na verejnosť v roku 1941. Počas 2. sv. vojny slúžil v Tichomorí a z tejto skúsenosti vznikol svetoznámy román: Nahí a mŕtvi (1948). Kniha zaznamenala vo svete obrovský úspech a patrí k najlepším knihám z vojnového obdobia.

V 50. rokoch si znepriatelil vydavateľov románom The Deer Park, pre jeho sexuálnu tematiku. Konkrétnymi udalosťami a javmi súčasného života sa zaoberal v reportážach. Za reportáž Armády noci (1969) a a polodokumentárny román Katova pieseň (1980) získal Pulitzerovu cenu. Napriek pracovnému úspechu, spokojnosť v osobnom živote nevedel nájsť.

Bol šesťkrát ženatý a má osem vlastných detí a jedno adoptované

Pokúšal sa uspieť aj v politike, keď v 60. rokoch kandidoval v demokratických primárkach na primátora New Yorku, no neuspel. Okrem desiatok kníh napísal aj mnohé divadelné hry, scenáre, literárne úvahy a životopisy, vrátane biografie Marilyn Monroe, Pabla Picassa a i. V americkej spoločnosti bol takmer vždy považovaný za kontroverznú osobnosť, aj vďaka kritike feminizmu.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME