Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Z kultúry

Strata artefaktov zatienila oslavy v Knižnici Ronalda Reagana

Ronald Reagan

Strata artefaktov zatienila oslavy v Knižnici Ronalda Reagana

Ronald Reagan10.11.2007 13:18 - SIMI VALLEY
Prezidentskej Knižnici Ronalda Reagana chýbajú záznamy o 80 percentách predmetov z jej zbierky. Nie je pritom jasné, či ide o krádež alebo chyby v evidencii.
Výsledky auditu boli ohlásené presne v deň, keď Nancy Reaganová otvárala novú expozíciu s 80 originálnymi večernými róbami, ktoré nosila kedysi ako prvá dáma. Do múzea bolo pozvaných 250 celebrít, medzi ktorými nechýbal bývalý guvernér Kalifornie Pete Wilson, módny návrhár James Galanos, či módna ikona Diane von Furstenberg.

Zistenia kontroly vzbudili veľký záujem amerických médií. Novinári stáli pozdĺž červeného koberca a od hostí požadovali reakcie na túto kauzu. Samotná Nancy Reaganová podľa Los Angeles Times odmietla poskytnúť stanovisko. Ako však pre denník potvrdil prezident Nadácie Ronalda Reagana Frederick J. Ryan mladší, v rozhovore s ním vyjadrila prekvapenie a sklamanie.

Audit v Knižnici Ronalda Reagana robil Úrad pre národné archívy a záznamy v rámci rutinnej kontroly šiestich prezidentských knižníc. Inšpektori odhalili nezrovnalosti aj v iných knižniciach, ale najväčšej kritike podrobili práve Reaganovu knižnicu.

Konečná správa ešte nebola oficiálne zverejnená a podľa informácií CNN sú počty stratených predmetov len orientačné


Vychádzajú totiž z oficiálneho registra Bieleho domu o daroch pre prezidenta Ronalda Reagana. Hlavný inšpektor Paul Brachfield však vo svojom vyhlásení uviedol, že v knižnici "došlo k vážnemu zlyhaniu vnútornej kontroly". Ako ďalej uviedol, to znamená, že ukradnutých môže byť všetkých 80.000 artefaktov alebo ani jeden.

Časť problémov pripisujú prevádzkovatelia knižnice jednému zo svojich bývalých zamestnancov. Toho na začiatku tohto roka knižnica prepustila pre podozrenie z krádeže. Kvôli nedostatočne vedeným záznamom nebolo voči nemu možné vzniesť obvinenie.

Podľa vyjadrenia hovorcu FBI pre Los Angeles Times sa zatiaľ v tejto veci nezačalo vyšetrovanie

Knižnica Ronalda Reagana sa nachádza asi 65 km severozápadne od Los Angeles nad Simy Valley, kde Reagan prežil časť svojho života. Múzeum navštívi ročne približne pol milióna návštevníkov.

Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí prezidentské lietadlo Air Force One, ktoré slúžilo niekoľkým americkým prezidentom. Múzeum hostí aj dôležité podujatia, najvýznamnejším z nich bude budúcoročná májová debata všetkých republikánskych kandidátov na funkciu amerického prezidenta.

Knižnica patrí do siete 12 prezidentských múzeí, ktoré boli zriadené súkromnými organizáciami a prešli pod správu Úradu pre národné archívy a záznamy.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME