Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Titulka

Miško Müller včera popoludní zomrel

ilustračné foto

Miško Müller popoludní zomrel

ilustračné foto09.11.2007 19:58 - BRATISLAVA
Miško Müller, ktorého lekári v noci zo 14. na 15. septembra úspešne oddelili od jeho siamského bračeka Marka, zomrel dnes popoludní.
Televízii Markíza to potvrdil primár Kliniky detskej chirurgie DFNsP Vladimír Cingel. Miškov brat Marek zomrel 4. októbra.

Bezprostrednou príčinou smrti bolo zlyhanie pečene, obličiek a mozgu

Miškova prognóza bola od začiatku lepšia, no i v jeho prípade sa začali pridružovať komplikácie, predovšetkým súvisiace so zažívacím traktom. V pondelok 8. októbra bol Miškov stav stabilizovaný, aj naďalej bol chlapček v umelom spánku. Malý pacient dostával lieky na podporu obličiek, antibiotiká, aby sa zamedzilo rozvoju infekcie a tiež lieky na úpravu krvného tlaku. Chlapček mal za sebou už niekoľko operácií, pri ktorých lekári spevňovali, resp. sceľovali stenu jeho prederaveného čreva.

Bábätko začali prebúdzať z umelého spánku 10. októbra. Nemocnica informovala, že Miškovi urobili plastiku hrudníka a brušnej steny. Vďaka liečbe antibiotikami sa lekárom podarilo dostať pod kontrolu infekciu, i naďalej mal však Michal problémy s krvným tlakom. O dva dni neskôr 12. októbra lekári na tlačovej besede konštatovali, že zdravotný stav Miška Müllera sa výrazne nezmenil - pečeň mu fungovala dobre, obličky, i keď s podporou tiež a ďalšie prederavenie črievka sa neobjavilo.

Znižovanie sedatív

"Začali sme u neho proces znižovania sedatív tak, aby sa mu postupne úplne obnovilo vedomie," povedal vtedy prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny DFNsP v Bratislave Tibor Šagát. Miško dýchal bez výnimočnej podpory, sám začínal vdychovať, no ako povedal Šagát, boj o jeho život nebol v žiadnom prípade vo víťazom konci. Začiatkom toho týždňa podstúpil Miško tracheostómiu (vyústenie priedušnice navonok). Zákrok bol plánovaný a u detí s poruchami dýchania, hrudnej steny a bránice sa považuje za štandardný výkon. Miško ho zvládol veľmi dobre.

Ďalšie zákroky

V ten istý deň bol Miško v celkovej anestézii a preto mohol podstúpiť viacero zákrokov. Pokračovalo sa v uzatváraní jeho prednej brušnej steny kožou. Tým sa znížil priestor pre škodlivé mikroorganizmy, čím lekári zabránili vzniku infekcie. Ako konštatoval Cingel, hojenie rán bolo dobré.

Miškov stav ale naďalej komplikovali problémy so zažívacím traktom. Vzhľadom na svoju dĺžku bola zažívacia trubica pre Miška limitujúca. Chlapček naďalej prijímal potravu vo forme infúzií.

Ďalšiu operáciu muselo dieťa podstúpiť 17. októbra

"Nastala komplikácia, ktorá sa nedala riešiť liekom, iba chirurgicky. Stav zažívacieho traktu sa zhoršil v tom zmysle, že cez zažívaciu trubicu neprechádzal jeho obsah," povedal Cingel. "Ak nebude fungovať zažívací trakt, tak sa to skončí zle. Tenké črevo je pre život rovnako dôležitý orgán ako srdce. Len keď zlyhá srdce, zomierate v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút. Keď zlyhá zažívací trakt, trvá to týždne až mesiace," konštatoval Šagát 19. októbra. Vyhliadky Miška boli podľa neho v tom čase veľmi nízke.

Stav sťažovala dĺžka tenkého čreva

"Má asi 25 centimetrov a to je málo," spresnil Cingel a dodal, že polročné dieťa by ho malo mať dlhé asi 1,5 metra. S krátkym tenkým črevom sa Miško narodil a tento defekt sa chirurgicky riešiť nedá. "Nie sme sklamaní, sme smutní," povedal Šagát. I keď lekári strácali optimizmus, boj o Miškov život nevzdávali.

Začiatkom ďalšieho týždňa - 23. októbra nemocnica informovala, že Miškov klinický stav sa nezlepšil. Za zhoršený ho označila 24. októbra. "V popredí klinického obrazu je zlyhanie zažívacieho traktu podmienené jeho ťažkou vrodenou chybou, ktorú sa nepodarilo ovplyvniť konzervatívne, ani opakovanou chirurgickou liečbou a situácia so zažívacou trubicou sa naďalej komplikuje," uviedla DFNsP.

Siamské dvojičky sa narodili 11. apríla tohto roka. Operácia, pri ktorej ich oddelili, sa začala v piatok 14. septembra a operačný tím ju dovŕšil po 19 hodinách 15. septembra. Zákrok bol nevyhnutný, pretože Marek a Miško začali mať problémy s dýchaním.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME