Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Ekonomika

Prenositeľnosť mobilných čísiel by sa malo urýchliť

ilustračné foto

Prenositeľnosť mobilných čísiel by sa malo urýchliť

ilustračné foto10.11.2007 9:58 - BRATISLAVA
Urýchleniu procesu prenositeľnosti čísla medzi mobilnými operátormi malo napomôcť aj včerajšie stretnutie predsedu Telekomunikačného úradu (TÚ) SR Branislava Máčaja s generálnymi riaditeľmi všetkých troch slovenských mobilných operátorov. Stretnutie TASR potvrdil hovorca úradu Roman Vavro.
Podľa neho išlo skôr o neformálnu aktivitu, keď si predseda TÚ pozval predstaviteľov mobilných operátorov na vzájomnú diskusiu o problémoch v procese prenositeľnosti čísla.

"V tomto procese sú určité problémy a toto je jedna z foriem na ich riešenie," doplnil Vavro. Telekomunikačný úrad sa zároveň bude aj naďalej zúčastňovať na rokovaní medzi jednotlivými operátormi.

"Aj keď nemáme v kompetencii zasahovať, ako sa dohodnú na technických veciach prenositeľnosti čísla, budeme aspoň vedieť, či niektorý z nich nerobí pri rokovaniach obštrukcie," vysvetlil Vavro.

Zároveň pripomenul, že naďalej platí, že ak ktorýkoľvek z operátorov neumožní prenositeľnosť čísla, poruší tým zákon

V takom prípade mu hrozí pokuta až do sumy 3 miliónov Sk. Mobilní operátori pôsobiaci na slovenskom trhu trvajú na tom, aby informačné systémy zabezpečujúce prenositeľnosť mobilného telefónneho čísla boli pred uvedením do prevádzky otestované.

Spustenie bez takéhoto otestovania funkčnosti by totiž mohlo ohroziť existujúci proces prenositeľnosti čísla, zhodli sa spoločnosti Orange Slovensko aj T-Mobile Slovensko. Tretí a najmladší slovenský mobilný operátor Telefónica O2 Slovakia má k priebehu procesu prenositeľnosti čísla vážne výhrady.

Brzdenie procesu vstupu O2 do automatizovaného systému prenositeľnosti čísla považuje za cielený zásah do slobodnej súťaže operátorov, ktorý obmedzuje zákazníkov a ich slobodnú voľbu na základe ponuky.

Podľa dnešného vyjadrenia spoločnosti Hewlett-Packard (HP), ktorá vytvorila a implementovala systém prenositeľnosti čísel pre Telefónicu O2 Slovensko, bol tento systém na tzv. medzioperátorské testy pripravený už v júli tohto roka. Testovanie interoperability systému sa však nezačalo pre nepripravenosť operátorov Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME