Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Ekonomika

Obchodný prebytok Číny láme rekordy

ilustračné foto

Obchodný prebytok Číny láme rekordy

ilustračné foto12.11.2007 15:28 - PEKING
Čínsky prebytok zahraničného obchodu v októbri vzrástol na nové historické maximum 27,05 mld. USD. Počas desiatich mesiacov tohto roka vzrástlo aktívne saldo obchodnej bilancie medziročne o 59 % na 212,4 mld. USD.
Rast dovozu po prvýkrát od marca prekonal rast vývozu, keď dosiahol medziročný nárast o 25,5 %. Vývoz v októbri stúpol o 22,3 %. Októbrový rekordný obchodný prebytok Číny však zaostal za očakávaniami ekonómov, ktorí predpokladali, že októbrové aktívne saldo Číny presiahne 30 mld. USD.

Čínske fabriky sú totiž v záverečných mesiacoch roka pred Vianocami tradične veľmi vyťažené. Predstaviteľ čínskeho ministerstva obchodu Li Yushi uviedol, že hlavnými dôvodmi prudkého nárastu importu bola proimportná politika, vyššie dovozné ceny a nárast cien ropy na svetových trhoch.

Čína čelí rastúcemu tlaku Európskej únie (EÚ) a USA na znižovanie nerovnováhy vo vzájomnom zahraničnom obchode. Peking zaviedol politiku obmedzovania exportu tým, že zrušil niektoré daňové úľavy a vytvoril prekážky pre odvetvia, ktoré spotrebujú priveľa energie a spôsobujú silné znečistenie.

Zároveň uvoľnil svoju menovú politiku a umožnil juanu posilniť o 9,5 % voči doláru. Napriek tomu však juan voči euru oslabil a EÚ musí čeliť narastajúcemu dovozu z Číny s mierou rastu až 30 % za rok, čo je dvakrát vyšší nárast dovozu ako do USA.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME