Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Ekonomika

Nákupná cena mlieka do konca roka stúpne o 10 až 12 %

ilustračné foto

Nákupná cena mlieka do konca roka stúpne o 10 až 12 %

ilustračné foto08.11.2007 19:58 - BRATISLAVA
Nákupná cena čerstvého kravského mlieka na Slovensku sa do konca tohto roka oproti svojej úrovni v septembri zvýši o 10 až 12 %.
"Minimálna cena mlieka by sa tak mala na začiatku budúceho roka pohybovať nad 11 Sk za kilogram. To už vidíme na vývoji cien, ako sa uzatvárajú s mliekarňami podľa jednotlivých mesiacov, pretože pristupujeme už k ich k mesačnému postupnému zvyšovaniu," uviedol dnes predseda predstavenstva Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Vladimír Chovanec novinárom.

Priblíženie k nákupnej cene v EÚ

V európskom kontexte, porovnal, by sa tak nákupná cena mlieka na Slovensku mala približovať nákupnej cene v EÚ, a to 0,336 EUR/kg. V auguste už 16 najväčších mliekarní v únii nakupovalo mlieko práve v takejto cene. Výkonná riaditeľka SZPM Margita Štefániková dodala, že na Slovensku obchod okamžite reagoval na situáciu, ktorá bola na trhu s mliekom v EÚ, aj vo svete.

V septembri sa už začal viac-menej na všetkých úrovniach v SR "prepierať" fakt, že je všeobecne nedostatok mlieka a zrušili sa exportné dotácie. "Obchod však nečakal na to, že my - prvovýrobcovia budeme žiadať od spracovateľov mlieka vyššie nákupné ceny, a zase, že spracovatelia budú predávať spracované výrobky drahšie. Automaticky zvýšili o 3 až 4 koruny ceny na pultoch," opísala prax. Až potom prvovýrobcovia začali riešiť vzniknutú situáciu a v súčasnosti sa to už upravuje.

"To znamená, že my by sme boli najradšej, keby ceny na pultoch zostali také, ako ich oni v septembri nastavili." Všetko však závisí od toho, ako sa trh s tým vysporiada, či im budú stačiť tie vysoké ceny, za aké od septembra predávali, alebo ich ešte zvýšia.

"Toto my na úrovni prvovýroby ani spracovateľov mlieka nevieme ovplyvniť," zdôraznila Štefániková. "V septembri, kedy prvovýrobcovia nechyrovali o zvýšení svojich cien a naše mliekarne mali ešte staré zmluvy s obchodnými reťazcami do konca septembra, došlo na pultoch k zvýšeniu ceny mlieka o 4 Sk, pričom mliekareň z toho mala 0,80 Sk a 3,20 Sk zostalo niekde...," dodala generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) Zuzana Nouzovská.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME