Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Ekonomika

ME už druhý deň čelí rozsiahlemu hackerskému útoku

ilustračné foto

SME už druhý deň čelí rozsiahlemu hackerskému útoku

ilustračné foto10.11.2007 19:25 - BRATISLAVA
Internetový portál denníka SME sa stal terčom rozsiahleho útoku hackerov. "Začalo to včera o 19:00 a trvalo to asi do 21:30," uviedol pre agentúru sita šéfredaktor www.sme.sk Tomáš Bella. Hackeri útočili pôvodne iba na jeden server. Ako Bella spresnil, v momente, keď sa začali brániť, prestal.
Dnes asi o 11:30 sa však všetko začalo odznovu s tým, že útok zasiahol aj ďalšie servery vydavateľstva Petit Press.

"Bolo to masívnejšie než včera. Do 15:00 sme mali niekoľkohodinové výpadky. Teraz (o 17:30) to ustalo. V celom svete sme zablokovali viac ako 1500 serverov, z ktorých útoky prichádzali a ďalšie postupne blokujeme," doplnil Bella. Dočasne pozastaviť museli aj prístup na stránku zo zahraničia. Hackeri podľa Bellu pravdepodobne pri svojich útokoch využívajú nezabezpečené domáce počítače.

"Vaše PC môže byť infikované určitým programom, ktorý čaká iba na pokyn a začne útočiť na jeden server," spresnil. Ako ďalej prezradil, zo zahraničia sú známe aj prípady, keď internetové stránky takto vydierali.

"Najpravdepodobnejšia sa mi zdá byť verzia, že si niekto povedal, akú veľkú slovenskú stránku vie položiť. Sú gigantické svetové webové stránky, ktoré ktosi položil za pár hodín. Niektoré firmy dokonca aj skrachovali, pretože na ne útočili celý mesiac a už sa nedokázali dlhšie brániť, keďže je to finančne veľmi nákladné. Ak by bol naozaj niekto veľmi odhodlaný, neexistuje proti tomu žiadna obrana," uviedol Bella.

Podanie trestného oznámenia zatiaľ neplánujú

"Nie je to momentálne našou prioritou," dodal. Michal Holeš z počítačového časopisu PC Revue uviedol, že takéto útoky sú na dennom poriadku. "Na Slovensku je to však po prvý raz v takomto veľkom rozsahu," spresnil. Ako ďalej priznal, hackeri môžu využívať "nabúrané" a spriatelené servery z celého sveta, či zapnuté domáce počítače.

Podľa stránky www.sme.sk zaznamenali v priebehu útoku viac ako stotisíc falošných pokusov o pripojenie za sekundu. Znefunkčnené ostali aj blogovacie stránky českých médií Lidové noviny, MF Dnes a Respekt.

Redakcia zriadila dočasnú stránku denniksme.blogspot.com, kde bude zverejňovať informácie o útoku a v prípade potreby dočasne aj bežné spravodajstvo.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME