Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Ekonomika

Irak sa bude usilovať zvýšiť ťažbu ropy takmer na 3-násobok

ilustračné foto

Irak sa bude usilovať zvýšiť ťažbu ropy takmer na 3-násobok

ilustračné foto10.11.2007 15:58 - OXFORD
Ťažba ropy v Iraku by sa mohla do roku 2015 zvýšiť zo súčasného stavu takmer na trojnásobok. Krajina však na to potrebuje získať investorov, ktorí by mohli hľadať ropu v nových oblastiach a ťažiť ju. Uviedol to v piatok v Kalifornii na Standfordskej univerzite v prednáške bývalý iracký minister ropného priemyslu Thamír Ghadbán.
Teraz je premiérovým poradcom pre ťažbu ropy a energetiku. Ghadbán poukázal na to, že potenciál Iraku sa spomedzi veľkých ropných krajín využíva dosť málo. Krajina ťaží denne 2,25 milióna barelov (barel = 159 litrov) suroviny.

V cieľovom roku by sa jej produkcia mala zvýšiť na 6 miliónov barelov denne. Jej export je 1,7 milióna barelov. Ťažba ropy zostáva stále pod úrovňou, akú dosahovala počas vlády diktátora Saddáma Husajna.. Irak, ktorý bol jedným zo zakladateľov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), má dokázané zásoby 112 miliárd barelov suroviny.

Tieto rezervy ho zaraďujú na 3. miesto medzi ropnými štátmi. Ale jeho pozícia by mohla byť ešte lepšia, lebo pod pieskami púšte by sa mohlo nachádzať ešte 214 miliárd barelov ropy. Odhady však špecialisti doteraz nemohli náležite potvrdiť. Informovala o tom agentúra AP.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME