Aktuality @ názory

Kalendár

Návštevnosť

TOPlist

Novinky

Najnovšie komentáre...

Ekonomika

Ceny v Česku rastú rekordným tempom

ilustračné foto

Ceny v Česku rastú rekordným tempom

ilustračné foto09.11.2007 17:08 - PRAHA
V Česku sa rekordne zdražuje. Ceny v októbri rástli v porovnaní s minulým rokom o 4 %, teda najrýchlejšie za posledných 5 rokov. Taká vysoká inflácia prekvapila ako ekonómov tak aj centrálnu banku. Odhady totiž hovorili iba o 3,8-% raste.
O prekvapenie sa postarali ceny potravín

Napríklad liter mlieka zdražel za posledný mesiac viac ako o dve koruny, teda o 18 %. Okrem toho výrazne zdraželo aj maslo, múka alebo zelenina. Analytici odhadujú, že inflácia ďalej porastie a v januári sa prehupne cez 5 %. "Zdražoval sa hlavne tovar, ktorý možno vyvážať. Za rastom cien jedla stojí zdražovanie v zahraničí," uviedol hlavný ekonóm Patria Finance David Marek. To potvrdzuje aj Česká národní banka (ČNB), ktorá sa snaží rast cien zabrzdiť zvyšovaním úrokov v ekonomike.

"My môžeme bojovať proti celkovej inflácii, ale rast cien potravín nezastavíme. Ľudia budú jedlo kupovať, nech už sú úroky akékoľvek. Stále to však považujem za iba mierne proinflačné riziko, našu prognózu štvrtkové číslo nijako neovplyvní," povedal šéf štatistickej sekcie Tomáš Holub. ČNB počíta s tým, že v budúcom roku inflácia vzrastie až na 5,8 % a potom sa vráti späť k 3 %, kde ju banka chce mať.

Na rast cien tlačí aj nízka nezamestnanosť

České firmy zápasia s rekordným nedostatkom ľudí a to ich núti k zvyšovaniu miezd, aby si udržali aspoň tých zamestnancov, ktorých majú. Podľa štatistík ministerstva práce a sociálnych vecí nezamestnanosť klesla v októbri na 5,8 %, čo je najmenej za posledných 9 rokov. Kvôli nedostatku pracovných síl už Česko začína prichádzať aj o zahraničné investície.

Napríklad výrobca počítačov Dell umiestnil svoju druhú európsku továreň do Poľska, aj keď v hre bolo i Česko. "V okolí Lodže bola až 15-% nezamestnanosť, a preto sme továreň umiestnili práve tam," vysvetľuje česká marketingová šéfka Dellu Anna Berdychová 150-miliónovú investíciu, vďaka ktorej získa prácu 3 000 ľudí.

Podľa hovorkyne CzechInvestu Lucie Královej zahraničné firmy už s miestnou situáciou počítajú a je to jeden z faktorov pri rozhodovaní. "Je poznať menší záujem u investorov, ktorí stavajú montážne závody," dodáva Králová. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
Žádné komentáře
 
www.aktuality.nazory.eu ... WELCOME